Stránky tříd

Počítadlo

Nahrávám data...

Pěstitelské práce - výprava do zahrádkářských potřeb

Na ZŠ Pražačka se od školního roku 2018/19 vyučují v rámci Pracovních činností pěstitelské práce. Po úvodním seznámení s předmětem a po první práci na školním pozemku (prostřihávání keřů a sestavování kompostéru) se žáci 8. a 9. třídy vypravili do pražských Vršovic do prodejny zahrádkářských potřeb Heřmana Havelky.

Cílem exkurze bylo žáky seznámit s tím, jak se orientovat v takovéto prodejně. Zaměřili jsme se na téma zahrádkářské nářadí, výsev, výsadba a ochrana rostlin. Průvodcem nám byl zkušený a erudovaný majitel prodejny a hlavně zahrádkář tělem i duší vážený pan Heřman Havelka. Z jeho úst zazněly základní rady pro každého začínajícího zahrádkáře – při plánování rostlin, ať okrasných nebo užitkových, se nejdříve podívej k sousedům, projdi se po vesnici nebo městě. Podle toho vybírej, protože v okolí vědí, co v daném kraji roste. Další cennou radou bylo, že každá rostlina chce své, ať vhodný výběr stanoviště, druhu půdy, ale i hnojení a ošetřování, ale najdou se výjimky, dobrá rostlina si většinou poradí. Poslední zkušenost pro žáky je, že není nad dobrého vedoucího prodejny zahrádkářských potřeb, který poradí nejen dobrou sadbu, ale i vhodný lék proti plísním, parazitům a dalším škůdcům. Na závěr exkurze vedli žáci diskuzi, otázky padaly jedna za druhou. A kterou rostlinu má pan Havelka nejraději? Tu, která dokáže udělat největší radost, ať je to zelenina nebo květina… Neváhejte zajít do Zahrádkářských potřeb ve Vršovicích. Více na webu zde.