Bioodpad není odpad

Na Základní škole Pražačka se od stávajícího školního roku žáci učí dalším dovednostem v rámci předmětu pěstitelství. Jako základní škola se snažíme v rámci učebního procesu žákům předat základy ze všech oborů lidských činností, péče o rostliny je jednou z nich. Zahrada, ať okrasná nebo užitková, významným podílem ovlivňuje životní prostředí, které nás obklopuje. Jedním z šetrných přístupů k životnímu prostředí je i kompostování. To je důležitý proces navracení přírodě toho, co si z ní bereme. Projekt je realizován za finanční podpory hl. města Prahy.

V rámci projektu se učíme třídit další složku odpadu – bio. A co s obávaným bioodpadem budeme dělat? Zkompostujeme ho v našem novém kompostéru Jery. Hotový kompost využijeme pro pěstování bylinek a zeleniny v obdélníkových záhonech. Učíme se, jak funguje přirozený koloběh živin v přírodě, a už víme, že bioodpad není žádný odpad.

Co dalšího čeká žáky v hodinách pěstitelství? Kromě práce na zahradě, a už máme za sebou podzimní prořez keřů, nás čeká hrabání listí, setí a sázení, se věnujeme pokojovým rostlinám. Dále nás čekají pokusy s půdou, např. zjišťování kyselosti, vzlínání vody ad. Rovněž budeme zjišťovat, co je to hydroponie a vánoční čas si zpestříme tématem aranžování.

Bioodpady vhodné ke kompostování:

• slupky ze zeleniny i ovoce, včetně citrusových plodů a banánů
  • kávové a čajové zbytky, včetně kávových filtrů
  • skořápky z vajíček a ořechů
  • podestýlka domácích býložravých zvířat
  • posekaná tráva, listí, větvičky
  • zbytky zeleniny, plevele
  • piliny, hobliny, kůra
  • popel ze dřeva
  • trus býložravých zvířat

Materiály nevhodné ke kompostování:

• kosti, odřezky masa a kůží