Příběhy našich sousedů

V průběhu letošního školního roku se žáci 8. ročníku naší školy – Vítek, Hynek, Jessica, Viki, Matěj, Ben, Roman a Matyas - zapojili do významného vzdělávacího projektu Post Bellum: Příběhy našich sousedů.

Tento projekt, zaměřený na sběr a zpracování pamětnických vzpomínek, poskytl našim žákům jedinečnou příležitost setkat se s bohatou historií naší země přímo prostřednictvím vyprávění těch, kteří ji sami zažili.

Příběhy našich sousedů

Během projektu měli žáci možnost pracovat s příběhem paní Boženy Kubicové, známé spíše pod uměleckým jménem Bena Havlů. Její životní osudy spjaté od dětství s hrou na neobyčejný nástroj - xylofon, se staly inspirací pro mladé dokumentaristy z naší školy.

Žáci se hlouběji seznámili s událostmi 20. století, zejména s obdobím druhé světové války a následnými změnami v naší zemi. Příběh paní Kubicové jim pomohl pochopit, jak historické události ovlivňovaly životy obyčejných lidí.

Příběhy našich sousedů

Jedním z nejdůležitějších momentů projektu bylo osobní setkání s paní Kubicovou. Žáci se naučili, jak správně vést rozhovor, jak naslouchat a jak citlivě klást otázky, aby získali co nejvíce autentických informací.

Projekt zahrnoval také praktickou část (byli jsme i v nahrávacím studiu na Karlově náměstí), kde se žáci učili pracovat s audio technikou, zaznamenávat rozhovory a následně je zpracovávat do podoby příběhu. Tato část jim poskytla cenné zkušenosti s technikami natáčení a střihem audiozáznamu.

Během projektu museli žáci pracovat v týmu, což posílilo jejich schopnosti spolupráce, komunikace a rozdělování úkolů. Naučili se, jak je důležité vzájemně se podporovat a respektovat při dosažení společného cíle.

Příběhy našich sousedů

Při práci s historickými prameny a osobními svědectvími žáci vyhodnocovali informace, ověřovali fakta a kriticky přemýšleli o získaných datech. Tato dovednost je klíčová nejen pro historické bádání, ale i pro každodenní život.

Projekt Post Bellum Příběhy našich sousedů přinesl našim žákům nezapomenutelné zážitky a cenné dovednosti. Díky příběhu paní Boženy Kubicové se poučili nejen o historii naší země, ale také o lidské odvaze, odhodlání a síle paměti. Jsme hrdí na jejich práci a těšíme se na další příležitosti, které jim umožní objevovat a dokumentovat důležité příběhy naší minulosti.

Pokud byste se chtěli seznámit s příběhem paní Boženy Kubicové očima našich žáků, máte jedinečnou příležitost kliknutím na odkaz ZDE.

Fotografie ze závěrečné prezentace prjektu, která se uskutečnila 27. 2. 2024 v KC Vozovna Žižkov, je k zhlédnutí ZDE.