Zápis do 1. tříd pro školní rok 2024/25

Základní informace k zápisu do 1. tříd pro školní rok 2024/25.

Pro školní rok 2024/25 je zápis do 1. ročníků základních škol určen pro děti, které do 31. 8. 2024 dosáhnou šestého roku věku a pro děti s již uděleným odkladem školní docházky.

Stanovený maximální počet žáků přijímaných do prvních tříd Základní školy Pražačka, Praha 3, Nad Ohradou 25/1700 pro školní rok 2024/25 činí 52 žáků.

Zápis do 1. tříd pro školní rok 2024/25 se uskuteční ve dnech 10. a 11. dubna 2024 (termíny jsou jednotně stanoveny pro všechny školy zřizované MČ Praha 3).

Od 4. 3. 2024 (od 8:00 hod) do 9. 4. 2024 (do 20:00 hod) bude zákonným zástupcům zpřístupněn rezervační systém, v němž vyplní žádost o přijetí k základnímu vzdělávání (případně žádost o odklad povinné školní docházky). Zároveň si rezervují konkrétní čas zápisu, který se uskuteční ve dnech 10. a 11. dubna 2024 v budově školy. V jeho průběhu zákonní zástupci předají žádost o přijetí k základnímu vzdělávání (nebo žádost o odklad povinné školní docházky) a doloží všechny níže uvedené dokumenty.

Vstup do rezervačního systému

Dokumenty potřebné k přijetí do 1. třídy bez odkladu povinné školní docházky:

• vytištěná a podepsaná žádost o přijetí k základnímu vzdělávání, kterou zákonný zástupce vyplnil v elektronickém rezervačním systému;
  • občanský průkaz zákonného zástupce a rodný list dítěte (u dětí cizinců jiný doklad totožnosti);
  • doložení trvalého pobytu;
  • v případě cizinců kopie dokladu o dlouhodobém nebo trvalém pobytu v ČR.

Dokumenty potřebné k přijetí do 1. třídy s odkladem povinné školní docházky:

• vytištěná a podepsaná žádost o odklad povinné školní docházky, kterou zákonný zástupce vyplní v elektronickém rezervačním systému;
  • doporučení poradenského zařízení (PPP nebo SPC) k odkladu školní docházky;
  • doporučení lékaře nebo klinického psychologa k odkladu školní docházky.

Průběh zápisu do 1. třídy:

• zákonný zástupce předá vytištěnou a podepsanou žádost o přijetí k základnímu vzdělávání a doloží všechny výše uvedené dokumenty;
  • pro děti, které se dostaví k zápisu, budou připraveny různorodé aktivity, jejichž prostřednictvím budou sledovány základní ukazatele jejich školní připravenosti, a zákonný zástupce bude mít možnost pohovořit s přítomným pedagogem, případně konzultovat možnosti podpory budoucí školní úspěšnosti dítěte;
  • zákonní zástupci budou informováni (prostřednictvím přiděleného registračního čísla z rezervačního systému) o přijetí nebo o přijetí s odkladem povinné školní docházky do 30 dnů, a to sdělením na webových stránkách a vyvěšením na hlavním vchodu do budovy školy.

Pokud se zákonný zástupce nemůže osobně dostavit ve stanovených termínech k zápisu, je možné využít následující možnosti doručení žádosti o přijetí k základnímu vzdělávání:

• prostřednictvím provozovatele poštovních služeb (poštou);
  • emailem na elektronickou adresu zapisy@zsprazacka.cz s uznávaným elektronickým podpisem datovou schránkou - pfm6i8a;
  • osobně po předem dohodnutém termínu předání (tel.: 271 770 828, email.: zapisy@zsprazacka.cz).

Rozhodnutí o přijetí se nezasílá, stejnopis bude předán na prvních třídních schůzkách, které se uskuteční dne 19. 6. 2024 od 17:00.

Rozhodnutí o nepřijetí bude zákonným zástupcům doručeno doporučeně poštou.

Rozhodnutí o přijetí s odkladem povinné školní docházky se nezasílá a bude ode dne zveřejnění výsledků zápisu připravené k vyzvednutí v kanceláři školy.

O přijetí či nepřijetí dítěte k základnímu vzdělávání rozhoduje ředitel školy podle zveřejněných kritérií (viz. ZDE). Na základě zákona č. 500/2004 Sb. Správní řád, § 36 odst. 3 mají účastníci správního řízení obecně právo vyjádřit se před vydáním rozhodnutí ve věci k podkladům rozhodnutí.

V případě jakýchkoli dotazů či nejasností nás neváhejte kontaktovat na elektronické adrese zapisy@zsprazacka.cz nebo telefonním čísle 271 770 828.