Historie

Základní škola Pražačka vznikla roku 1930. Byla to jedna z nejmodernějších škol v Praze. Z její budovy byla za války vytvořena kasárna pro nacistické jednotky. Dne 5. května 1945 vypuklo Pražské povstání. Tvrdé střety mezi Pražany a nacisty trvaly až do 8. května. V této době skupina mladých nacistů zajala téměř 80 žižkovských obyvatel a věznila je v budově školy jako rukojmí. Jednou ze známých obětí se stal také školník Cimron, který byl bezdůvodně zastřelen 7. května v dopoledních hodinách. 7. května byl zastřelen také policista Václav Bečvář, který vcházel do školy s bílou vlajkou. Nacisté ho bezcitně popravili jednou střelou. Těla některých obětí byla v noci z 5. na 6. května naložena na nákladní automobil, odvezena k libeňskému mostu a tam svržena do řeky Vltavy. Některá těla byla pohřbena do hromadného hrobu v těsné blízkosti školy.

9. května pronikly povstalecké jednotky do školní budovy, kde nalezly 13 zohavených těl. V blízkosti Pražačky bylo po ukončení bojů objeveno dalších 36 lidských ostatků. Na základě poválečného vyšetřování bylo zjištěno, že počet obětí byl vyšší. Některé oběti Němci spálili a některé odvezli neznámo kam.

Během bojů na Žižkově také zemřely 3 děti, které byly žáky škol na Pražačce.

Hana Svobodová byla mladá patnáctiletá slečna, která navštěvovala měšťanskou dívčí školu. V osudný den se Hanička schovávala v krytu, když přišla její matka se zprávou, že pod kopcem je pancéřový vlak. Vyběhla i se svou starší kamarádkou k cestě. Tento okamžik se stal Hance osudným, byla zastřelena a na místě zemřela.

Miroslav Šulc, žák IV. ročníku chlapecké měšťanské školy, byl zvídavý chlapec. 5. května vyběhl před dům, aby se podíval, co se na Žižkově děje. Zemřel po zásahu do břicha asi hodinu poté.

Václav Pták, sedmiletý žák I. třídy chlapecké obecní školy, byl sirotek. Vyrůstal u své babičky a tety. V nedělní den vypukl u nich doma požár. Chlapec byl schovaný v krytu. Dospělí běželi hasit požár, malý Vašík zmateně vyběhl ven a začal pobíhat po dvorku, rozčilení Němci po něm dvakrát vypálili. Zemřel odpoledne, v  neděli 6. května.

.

Německá kapitulace přišla po vyjednávání s povstalci 8. května. Večer Němci školu opustili a stáhli se do Karlína.

Budovu obsadila Rudá armáda, vyučovat se začalo až od září roku 1945.

Většina vrahů zůstala nepotrestána, protože úřady se začaly zajímat o květnové události až v 70. letech.

Se začátkem školního roku 1930/31 začaly školu užívat:

1. měšťanská dívčí

III. měšťanská chlapecká

1. obvodní obecná škola smíšená

K 1. 9. 1938 byla škola rozdělena a vznikla:

1. obecná škola chlapecká a 11. obecná škola dívčí

Od roku 1941 byla škola zabrána pro válečné účely.

Od roku 1948 se z 11. obecné školy dívčí stala 19. národní škola. 11. obecná chlapecká se stala 17. národní školou